• Köyceğiz MUĞLA

Köyceğiz Cennet

Köyceğiz Gölünü görmediysen Göl gördüm deme…!

Herkes soruyor Köyceğiz’de deniz var mı ? diye…

Köyceğiz’de göl var ama denizle bağlantılı bir göl, dağlardan gelen sularla beslenen Köyceğiz Gölü Dalyan Kanalına doğru ilerliyor ve Akdenize açılıyor. Dalyan Kanalı Göl ve Deniz arasında bulunan muhteşem bir doğa harikası bir yerdir ve siz karıştırırsınız Göl mü deniz mi diye. Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanalı toplamda 6300 hektarlık bir alana sahip, deniz ve gölü yani tatlı ve tuzlu suyu birbirinden ayıran minik bir lagün gölcüğü daha var. Bu Küçük Lagün Gölcük kefal balıklarının yumurtlama alanı bu bölge için çok önemli bir sahadır ve koruma altındadır. Dalyan kanalı devamında Akdeniz açlırken İztuzu plajı ile Caretta Caretta Kaplumbağalarının üreme alanları olan muhteşem bir plajdır. Plaj 50 ila 200 m gibi farklı genişliktedir ve 5500 m2 uzunluğunda bembeyaz bir kuma sahip bir kumsaldır.

Koycegiz-golü-mugla

 

Fotoğraf çekmek ve motorsuz su sporları yapmak isteyen gezginciler ve maceraperestler Köyceğiz’den kopamazlar, Romantik Akşam yürüyüşleri ve Sabah huzurlu yürüyüşler sizi kendinizden geçirmeye yetecektir. Daha önce görmediğiniz kadar çok yıldız ve ard arda çıkan gökkuşaklarını unutamayacaksınız.

Balık tutmak gibi özel zevkleriniz var ise mutlaka oltanızı yanınıza almayı unutmayın, Köyceğiz Gölü çok bereketlidir, rast gelecektir, göreceksiniz…

Gölün çevresinde bisikletle turlayabilir, motosiklet kiralayabilir veya araba ile turlayabilirsiniz ama tavsiyemiz Köyceğiz Gölünü boydan boya yürüyün Sağlık olsun…

 Köyceğiz Gölünün ortasında küçük bir adacık göreceksiniz, bu adaya Hapishane adası denir. Eski zamanlarda askeriyenin himayesinde kullanılmış ve sonrasında hapishane olarak kullanılmaya devam etmiştir. Teknelerle adaya yaklaştığınızda Cenevizlilerden kalma bir kale kalıntısı da göreceksiniz.

Caretta Caretta Kaplumbağaları ve Nil Kaplumbağaları da kanalın çevresinde yaşamaktadır. Tekne gezileri sırasında bu canlıları görebilir hatta tekneden yiyecek balık ve yengeç parçalarıyla besleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Köyceğiz tam bir Cennettir aslında, hatta halk kendi arasında tarif ederken Cennet Köyceğiz ifadesini sıkça kullanmaktadır. Ayrıca bir su cennetidir, Köyceğiz’in neresini kazarsanız kazın birkaç metreden içilebilir artezyen suyu çıkmaktadır. Damla su ve Saka Su fabrikalarıda  tesislerini Köyceğiz’e yapmışlardır. Göl kenarında ve sokak aralarında bulunan Artezyen çeşmeleri bulunmaktadır ve bolca su cenneti olan Köyceğiz dünyadaki endemik bitki çeşitliliği en çok olan tropik bir ilçedir. Dünyada sadece Kanada ve Köyceğiz’de bulunan Sığla ağaçları ve sığla ağaçlarından çıkan sığla yağı ile önemli bir değerdir.

Köyceğiz Cennet

Köyceğizde ne arıyorsan herşey bir tık ötede. !

ÖNERİLEN MEKANLAR